29.3.2024 00:03

Svátek má Taťána

Strupčické komíny se budou zachraňovat

Strupčické komíny se budou zachraňovat 1 V období mezi válkami bylo v republice kolem osmi tisíc cihelen. Téměř v každé obci byste na ni narazili. Dnes už bychom tyto unikátní objekty hledali jen stěží. Jsou totiž pro řadu obcí přítěží a nejlevnější a nejjednodušší řešení, jak se vypořádat s jejich stavem, je demolice. Ve Strupčicích bylo 24 cihelen a další 2 v Okoříně. Obec si svou historií cení, proto se rozhodla pro jejich záchranu, do které se pustí v několika etapách.
První etapa v sobě zahrnuje opravu malého komína, který je vysoký 18 m. Velký otazník se vznáší nad jeho případným narovnáním. Nelze si nevšimnout, že celý komín vybočuje ze svého vertikálního směru. O tom, zda komín narovnat, či ne, rozhodne statik, který určí, jak se k celému problému postavit. Cena první etapy, bez narovnání je spočítána na 405.080 Kč vč. DPH, případné narovnání by vyšlo na cca 60 tisíc.
Druhá etapa se zaměří na rekonstrukci velkého komína (30 m), kterému dá obec zelenou, až po výsledku opravy malého firmou SA-RPOS servis s.r.o. Náklady na jeho zachování se odhadují na 779.982 Kč vč. DPH.
Třetí etapa je sice hudbou budoucnosti, ale její vizualizace zpracována je. Jedná se o cihlářské muzeum, které by mohlo u cihelny vyrůst. Společně s tím se uvažuje i o „archeologickém“ zkoumání. Podle pamětníků, by měla být vedle malého komína pec, ukrytá pod nánosem zeminy. Zda je tato úvaha pravdivá, nebo ne, odhalí až následné zaměření, případně výkopové práce.

Vytvořeno: 20. 7. 2017
Poslední aktualizace: 24. 11. 2020 11:53