24.4.2024 14:04

Svátek má Jiří

Slavnosti česneku a Svatováclavská pouť

Strupčice zažily patrně největší akci ve své historii!!!

Strupčice zažily patrně největší akci ve své historii

Píše se rok 2019, je sobota 28. září, den české státnosti, svátek sv. Václava a Strupčice pořádají své historicky první Slavnosti česneku.

Proč zrovna Slavnosti česneku? Vždyť Strupčice byly proslaveny cibulí! Na to je jednoduchá odpověď! Zašlou slávu strupčické cibule, která v podstatě zanikla se zdejším zemědělským družstvem, nahradil věhlas strupčického česneku, který získal certifikát KRUŠNOHŘÍ regionální produkt®. Jeho pěstitel, soukromý zemědělec Lukáš Stránský, patří k největším producentům česneku v České republice a letos jím měl osázenou plochu o rozloze 43 hektarů.

Myšlenka na uspořádání slavností, spojených s česnekem, se zrodila v hlavě starosty obce, Luďka Pěnkavy, na podzim loňského roku, při zdejší tradiční Svatováclavské pouti. Formát pouti vznikl v roce 2001 a jevil se už očividně jako neuspokojivý, pouť potřebovala nový impuls, oživení, minimálně s ohledem na dynamický růst a rozvoj obce. Starostu inspirovaly račetické Slavnosti cibule, které předtím navštívil. Svou myšlenku oficiálně přednesl na jednání zastupitelstva obce v únoru letošního roku a od té doby začaly přípravy, které postupně gradovaly. Podílel se na nich organizační tým, kulturní komise a všichni pracovníci a zaměstnanci obce. Výsledkem jejich snažení byly pro Strupčice velkolepé Slavnosti česneku.

Slavnosti, které začaly v 10 hodin dopoledne, zahrnovaly celodenní kulturní program na pódiu, umístěném na návsi. Účinkovala tu skvělá dětská rocková kapela Potěr, kapela Šmrnc, pěvecký sbor zdejší základní školy, hudební skupina 4. cenová, zpěváci Jakub Smolík a Voxel. Přesně ve 12 hodin byly otevřeny dvě historické schránky z věží místního kostela sv. Václava. V jedné byly dokumenty a mince z roku 1993 a v druhé, rozpadající se stará listina, pravděpodobně z konce 19. století, jež bude předána k rozbalení a rozluštění do rukou odborníků. Ve 14 hod. propukla soutěž v pojídání česneku, jíž se zúčastnilo 8 odvážlivců, mezi nimi jedna žena a jeden chlapec. Nikdo z nich to nevzdal a nakonec vyhráli všichni, za odměnu obdrželi od organizátora soutěže, Lukáše Stránského, porci výborného kančího guláše a pytel česneku. V 16 hod. byla vyhlášena a předána Cena obce Strupčice 2019 panu Jaroslavu Vostrému za celoživotní přínos v oblasti strupčického sportu. Zároveň byl přivítán i jubilejní tisící obyvatel obce. Stala se jím nedávno narozená Amálka Fousová. Malou pozornost obce si převzala její maminka Denisa Podmanická. Celý den moderoval neúnavný Jirka Formánek, v jehož režii byla i večerní diskotéka.

Součástí programu bylo i několik výstav. Především výstava zemědělské techniky, zaměřená na obdělávání a sklizeň česneku. Také fantastická výstava zbraní, uniforem, výstroje a vojenské techniky, zahrnující průřez 20. stoletím, v podání 60 členů klubů vojenské historie z celých Čech, jejímž hlavním organizátorem byl zdejší nadšenec David Mareš. Nechyběla ani výstava osobních automobilů prodejce KŠV Chomutov a výstava chovatelů drobného zvířectva. Nezahálel ani Spolek přátel památek obce Strupčice a připravil výstavu „Tak se žilo…“ u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce a expozici „Věže“ s artefakty z právě rekonstruovaných věží strupčického kostela (tj. měděné makovice s kříži, zvony a jejich součásti, dokumenty, fotografie).

A co by to bylo za Slavnosti česneku, kdyby na nich chybělo to hlavní - česnek! Mezi padesáti stánky s různým tovarem, které obsadily celou náves a lemovaly i silnice v Kostelní ulici, byly dva s česnekem, později tři, aby zvládly nápor zájemců o zdejší česnek. Ve stáncích s občerstvením nechyběly tradiční česnekové speciality, česnečka, bramborák, česnekový závin, koláčky, pomazánka aj.

Návštěvníci si mohli také zakoupit tombolu, v níž bylo na dvě stě hodnotných cen a čekala na ně ještě spousta dalších lákadel a zábavy. Pouťovou atmosféru podkreslovaly tradiční pouťové atrakce, letos poprvé na zcela jiném místě než obvykle, totiž na hlavní silnici. Ta byla od pátku uzavřená a doprava odkloněná po Okružní ulici. Počet účastníků slavností nelze přesně určit, ale hrubý odhad činí kolem 5 000, neboť aut přijelo na 1 100 a parkoviště u sportovního areálu a na polích praskala ve švech.

Akci podpořil dotací Ústecký kraj a také další sponzoři. Napoprvé se podařilo vše zorganizovat na výbornou. Jistě, nedostatky se vyskytly, ale z chyb je třeba se poučit, aby ty příští strupčické Slavnosti česneku 2020 byly zase o stupeň lepší.

Tak na shledanou ve Strupčicích 26. září 2020!

Podpořil Ústecký kraj

Autor článku: Miroslav Rokoš